En Hakore makes it for take out. It costs about $12 but it keeps very well if you go straight home. It is meant to be shared (yah, right!). It is really big but I've eaten whole thing as a meal replacement 😳🐖 V
Ringer Hut – Ala Moana, HI
-
Quick post today! I already posted about Ringer Hut before so Chan and I do
come here once in a while. See previous post here. It’s a good casual
sit-down ...
Anti-Trump T-Shirts!
-
Everybody we hang out with are absolutely aghast at everything Trump has
been doing. I know Canada and Europe are totally ticked off with what's
been goi...
aiyah
-
fake. the tree is fake...After Satoshi showed me the photo, I told him "is
it fake?" The reason I asked him is this courtyard has astroturf, no real
grassH...
Who Are You Calling “Elderly”?
-
Sheesh. There has been so much news about an elderly woman this or an
elderly man that – all about tragedies or bad news like found in a dumpster
or kille...
Descanso Gardens, 4/2/24
-
Three out of four college roommates were able to get together. Our other
roommate, Mary, is from Mountain View and it would have been an eight hour
drive...
Surf Report 09-06-2023
-
Waves: 1 - 3 Feet Wind: Trades Light Trade winds are back but the waves are
still rolling in! It's not Uranus Gotta stop and smell the sunrise! Cotton
cand...
Delhi - Day 9
-
October 2, 2019
We had another full day in Delhi before we leave for Varanasi tomorrow.
Subie met us once again to take us on a mini tour around Delhi. ...
10 comments:
Oh my! That looks absolutely refreshing!
Izsmom
i've been dying to go En Hakore to eat patbingsu!
Wow, Roselani ice cream! Splurge! And Vietnamese jelly, yummmm.
v
Yup, sometimes you gotta enjoy because things bad for you often make you happy!
Yummy...I wanna try this.
Is it a powder mix and just add water?
mmm!
life is too short, to miss out on the pleasures of life; of course, in moderation. God, I love haupia.
Yummmm. Next time you have mango, try it on the Roselani ice cream. Unreal ono!
Izsmom. sooooo refreshing!!
V!!! OMG, I just googled En Hakore. That patbingsu looks like the ultimate treat for me . . . totally something I would like.
Susan, it made me so happy.
Mmiissee, sorry, the gelatin dessert was made by my sister-in-law. Wish there was an easy "just add water" mix.
Kat, uh huh.
Chet, ho, this haupia ice cream is sooooo creamy good.
Aunty, uuuuuuuuu!
En Hakore makes it for take out. It costs about $12 but it keeps very well if you go straight home. It is meant to be shared (yah, right!). It is really big but I've eaten whole thing as a meal replacement 😳🐖
V
V, I would eat the WHOLE thing.
Post a Comment