En Hakore makes it for take out. It costs about $12 but it keeps very well if you go straight home. It is meant to be shared (yah, right!). It is really big but I've eaten whole thing as a meal replacement 😳🐖 V
sakura walk (misono shrine)
-
Went to Misono Shrine to check out the sakura for friend E.She used to live
nearby and moved back to the US last year.She asked me to check out Misono
Shri...
Mixed Plate Friday
-
Chicken Katsu Curry | $6.99 Don’t get to frequent 7-eleven too much now but
was excited to see this on my last visit so I had to try it! Not going to
be a ...
Elsbeth and Reacher?
-
I retired from teaching 1st grade in an Illinois public school in 2004.
There was a group of teachers that I became very good friends with. I don't
remem...
Who Are You Calling “Elderly”?
-
Sheesh. There has been so much news about an elderly woman this or an
elderly man that – all about tragedies or bad news like found in a dumpster
or kille...
Descanso Gardens, 4/2/24
-
Three out of four college roommates were able to get together. Our other
roommate, Mary, is from Mountain View and it would have been an eight hour
drive...
Surf Report 09-06-2023
-
Waves: 1 - 3 Feet Wind: Trades Light Trade winds are back but the waves are
still rolling in! It's not Uranus Gotta stop and smell the sunrise! Cotton
cand...
Delhi - Day 9
-
October 2, 2019
We had another full day in Delhi before we leave for Varanasi tomorrow.
Subie met us once again to take us on a mini tour around Delhi. ...
10 comments:
Oh my! That looks absolutely refreshing!
Izsmom
i've been dying to go En Hakore to eat patbingsu!
Wow, Roselani ice cream! Splurge! And Vietnamese jelly, yummmm.
v
Yup, sometimes you gotta enjoy because things bad for you often make you happy!
Yummy...I wanna try this.
Is it a powder mix and just add water?
mmm!
life is too short, to miss out on the pleasures of life; of course, in moderation. God, I love haupia.
Yummmm. Next time you have mango, try it on the Roselani ice cream. Unreal ono!
Izsmom. sooooo refreshing!!
V!!! OMG, I just googled En Hakore. That patbingsu looks like the ultimate treat for me . . . totally something I would like.
Susan, it made me so happy.
Mmiissee, sorry, the gelatin dessert was made by my sister-in-law. Wish there was an easy "just add water" mix.
Kat, uh huh.
Chet, ho, this haupia ice cream is sooooo creamy good.
Aunty, uuuuuuuuu!
En Hakore makes it for take out. It costs about $12 but it keeps very well if you go straight home. It is meant to be shared (yah, right!). It is really big but I've eaten whole thing as a meal replacement 😳🐖
V
V, I would eat the WHOLE thing.
Post a Comment